10. 8. 2024

Hrabri Slovenci za las prekratki, v nedeljo za bron

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na drugi polfinalni tekmi olimpijskih iger izgubila proti Danski s 30:31 (10:15) in se bo v nedeljo v Lillu za končno tretje mesto pomerila s Španijo. Tekma za bronasto kolajno bo ob 9. uri, finalna med Nemčijo in Dansko pa ob 13.30.

Izbranci slovenskega selektorja Uroša Zormana so pred več kot 22.000 gledalci na stadionu Pierre Mauroy v Lillu v končnici tekme skorajda nadoknadili šest golov primanjkljaja in močno zagrozili danskim rokometnim silakom. Do velikega preobrata so jih ločile malenkosti.

Slovenci so polfinalno tekmo, ki je v četrtem olimpijskem nastopu že prinesla največji dosedanji uspeh, začeli v krču. Prvi zadetek so dosegli šele po osmih minutah in pol igre, iz sedemmetrovke je na 3:1 znižal Aleksa Vlaha. V prvih 15 minutah je sicer Slovenijo v igri držal sijajno razpoloženi vratar Klemen Ferlin, ki je zaustavil okoli polovico strelov tekmecev. To je omogočilo njegovi ekipi, da se je tedaj prek Deana Bombača približala na 4:5.

Na -1 so se Slovenci približali še štirikrat, a jim popolnega priključka vendarle ni uspelo ujeti. Danci so se nato znova oddaljili, vodili s tremi in štirimi zadetki, tik pred odhodom na glavni odmor pa prvič povedli za pet zadetkov (15:10).

Tudi po vrnitvi na igrišče so dolgo časa Danci zanesljivo vztrajali v vodstvu, Slovenci pa so se v zadnjih sedmih minutah podali v silovit juriš. Po zaostanku z 31:27 neprebojna slovenska obramba tekmecem ni več dopustila zadetka. Blaž Janc je slabo minuto pred koncem zadel za 30:31 in dvorano pognal v delirij. Pol minute pred koncem je Ferlin ubranil strel danskega zvezdnika Mikkla Hansna iz sedmih metrov, na drugi strani pa se češka sodnika po podobni situaciji, v prodor se je zagnal Vlah, nista odločila za najstrožjo kazen.

V slovenski izbrani vrsti sta bila najbolj učinkovita Dean Bombač in Vlah, ki sta dosegla po sedem golov, medtem ko je vratar Ferlin zbral 11 obramb.

"Nimamo kaj, glave gor. V končnici smo se vrnili po zaostanku petih golov. V prvem polčasu smo malce zaspali, a smo pokazali karakter. Pred nami je še ena tekma in nova priložnost za kolajno. Dokazali smo, da nam je mesto tukaj, gremo dalje, druge ni," je po porazu za RTV Slovenija dejal selektor Uroš Zorman.

Sanje o prvi slovenski olimpijski kolajni v ekipnih športih se po bolečem porazu niso končale. Na nedeljski rokometni matineji se bodo ob 9. uri pomerili s Španci, ki so na prvi polfinalni tekmi po hudem boju izgubili proti Nemcem s 24:25.

Španci in Slovenci so se na letošnjih igrah že pomerili, na uvodni tekmi skupinskega dela v Parizu - tudi ta je bila na sporedu ob 9. uri - so slovenski rokometaši izgubili z 22:25.

Že pred tekmo je znano, da bo Slovenija v Franciji dosegla svojo najboljšo uvrstitev na olimpijskih igrah. Na premiernem nastopu v Sydneyju 2000 je bila osma, v Atenah 2004 je zasedla 11., v Rio de Janeiru 2016 pa šesto mesto.

TEKME NA OLIMPIJSKIH IGRAH

Polfinale, petek, 9. avgust:

DANSKA : SLOVENIJA 31:30 (15:10)
Slovenija:
Ferlin (11 obramb), Lesjak (2 obrambi), Blagotinšek 1, Janc 4, Dolenec 3, Slatinek Jovičić 1, Kodrin, Gaber, Zarabec, Horžen 1, Bombač 7, Mačkovšek 4, Novak 2, Vlah 7.

Tekma za 3. mesto, nedelja, 11. avgust ob 9.00:
SLOVENIJA : ŠPANIJA (prenos na TV Slovenija 2)

PRVI DEL, SKUPINA A:

1. krog, sobota, 27. julij (Pariz, South Paris Arena 6):

ŠPANIJA : SLOVENIJA 25:22 (8:11)
Slovenija:
Ferlin (6 obramb), Lesjak (4 obrambe), Blagotinšek 1, Henigman, Janc 2, Dolenec 1, Slatinek Jovičić, Kodrin 4, Zarabec 2, Horžen, Bombač 5, Mačkovšek 1, Novak 1, Vlah 2.
VEČ O TEKMI

2. krog, ponedeljek, 29. julij (Pariz, South Paris Arena 6):

SLOVENIJA : HRVAŠKA 31:29 (13:13)
Slovenija:
 Ferlin (8 obramb), Lesjak (5 obramb), Blagotinšek, Janc 8, Dolenec 2, Cehte, Slatinek Jovičić, Kodrin 3, Gaber 2, Zarabec, Bombač 2, Mačkošek 3, Novak 3, Vlah 8.
VEČ O TEKMI

3. krog, sreda, 31. julij (Pariz, South Paris Arena 6):

SLOVENIJA : ŠVEDSKA 29:24 (15:14)
Slovenija: Ferlin (9 obramb), Lesjak (4 obrambe), Blagotinšek 1, Janc 10, Dolenec 4, Cehte, Slatinek Jovičić, Kodrin 2, Gaber, Zarabec, Bombač, Mačkovšek 3, Novak 1, Vlah 8.
VEČ O TEKMI

4. krog, petek, 2. avgust (Pariz, South Paris Arena 6):

JAPONSKA : SLOVENIJA 28:29 (15:15)
Slovenija:
 Ferlin (2 obrambi), Lesjak (5 obramb), Blagotinšek 2, Henigman, Janc 2, Dolenec 3, Cehte, Slatinek Jovičić, Kodrin 1, Gaber 1, Zarabec 2, Bombač 4, Vlah 14.
VEČ O TEKMI

5. krog, nedelja, 4. avgust (Pariz, South Paris Arena 6):

NEMČIJA : SLOVENIJA 36:29 (23:14)
Slovenija:
Lesjak (3 obrambe), Kastelic (5 obramb), Blagotinšek 2, Henigman 4, Janc 3, Dolenec 3, Cehte 3, Slatinek Jovičić 2, Kodrin, Zarabec 2, Horžen 7, Bombač, Novak, Vlah 3.
VEČ O TEKMI

KONČNICA:

Četrtfinale, sreda, 7. avgust (Lille, stadion Pierre Mauroy):

SLOVENIJA : NORVEŠKA 33:28 (16:12)
Slovenija:
 Ferlin (9 obramb), Lesjak (1 obramba), Blagotinšek 3, Janc 9, Dolenec 2, Slatinek Jovičić, Kodrin 3, Gaber, Zarabec 1, Horžen, Bombač 2, Mačkovšek 2, Novak, Vlah 11.