18. 6. 2024

Reprezentanca do 20 let na Rogli vstopila v sklepne priprave

Minuli ponedeljek se je na Rogli zbrala moška rokometna reprezentanca do 20 let. To med 10. in 21. julijem čaka nastop na evropskem prvenstvu, ki ga bo Slovenija gostila v Celju in Laškem.

Do začetka novega velikega tekmovanja mlajših selekcij v Sloveniji našo mladinsko izbrano vrsto ločijo nekaj manj kot trije tedni. Z začetkom tedna je vstopila v sklepne priprave, med katerimi bo odigrala štiri pripravljalne tekme.

Slovensko reprezentanco vodi Klemen Luzar, njegov pomočnik je nekdanji slovenski reprezentant Marko Oštir, za vratarje skrbi Aleš Anžič, štab pa sestavljata še terapevt Jakob Štarkl in tehnični vodja Mitja Drobež.

"Tekom sezone smo dali priložnost okoli 47 igralcem. Določeni so bili z nami na mini pripravah, drugi so se dokazovali na preglednih treningih. Imeli smo tudi stike z njihovimi klubskimi trenerji," je ob začetku priprav povedal Luzar in dodal: "Pri izboru nismo bili pozorni le na igralske kakovosti, pač pa tudi osebnostne."

Na sklepnih pripravah izbrane vrste do 20 let sodeluje 18 rokometašev. "V prvem tednu bomo na treningih imeli nekaj kadrovskih težav, saj fantje še usklajujejo šolske obveznosti. V celotni zasedbi bomo vstopili v drug teden priprav," nadaljuje Luzar, ki se ozira tudi proti največjemu izzivu. "Pričakujem, da bomo na treningih kakovostno delali in da bodo igralci motivirani, v kar močno verjamem. Domače evropsko prvenstvo vsi nestrpno pričakujemo. Najbolj pomembno bo, da bomo skozi pripravljalno obdobje potovali brez poškodb in na koncu vsi ostali zdravi," še doda.

Na Rogli bo reprezentanca trenirala do konca tedna. V petek bo prvi ciklus zaključila s pripravljalno tekmo proti vrstnikom iz Kuvajta. V prihodnjem tednu bo pripravljalni tabor preselila v Zreče. Po ponedeljkovem zboru se bo v sredo pomerila z Avstrijo, v petek pa v Ivanić Gradu s Hrvaško. Po prostem vikendu se bo v Zrečah znova zbrala prvi dan julija in tam ostala vse do evropskega prvenstva. Vmes se bo 5. julija na pripravljalni tekmi s Hrvaško pomerila še v Celju.

"Načrtovali smo, da nas ob koncu vsakega ciklusa čaka pripravljalna tekma. Do prvenstva se bodo zvrstile štiri. Menim, da bo to dovolj za dobro pripravo na evropsko prvenstvo," za konec pove glavni slovenski trener.

V prvem delu evropskega prvenstva bo Slovenija nastopala v skupini E, vse tekme pa bo odigrala ob 19. uri v dvorani Golovec v Celju. V uvodnem krogu se bo 10. julija pomerila z Izraelom, dan za tem bo sledila tekma z Italijo, po dnevu premora pa se bo pomerila še z Dansko. V drugi del tekmovanja bo neposredno napredovala najboljša reprezentanca skupine ter najboljša drugouvrščena reprezentanca skupin D, E in F. Vstopnice za tekme bodo v prodajo prišle v prihodnjih dneh.

Evropsko prvenstvo do 20 let bo sicer v letu 2024 prvič potekalo v razširjeni obliki. Kot prvo mladinsko tekmovanje pod okriljem Evropske rokometne zveze (EHF) bo združevalo 24 ekip. S podobnim izzivom se je slovenski organizacijski komite uspešno spoprijel leta 2022 na svetovnem prvenstvu za dekleta do 20 let v Celju in Laškem, ki ga je Svetovna rokometna zveza (IHF) premierno razširila na 32 reprezentanc.

Za Slovenijo bo to že šesto rokometno tekmovanje za mlajše kategorije na najvišji ravni v zadnjih letih. Ob evropskih prvenstvih na članski ravni, ki smo jih na sončni strani Alp gostili v letih 2004 (moško) in 2022 (žensko), se bodo na slovenskih tleh znova predstavili najobetavnejši rokometni upi. Rokometna zveza Slovenije je v preteklosti že organizirala evropska prvenstva za dekleta do 17 (2019) in 19 let (2017 in 2021), evropsko prvenstvo za fante do 20 let (2018) ter svetovno prvenstvo za dekleta do 20 let (2022).

Slovenske ljubitelje rokometa na zadnje moško evropsko prvenstvo do 20 let na domačih tleh vežejo lepi spomini. Slovenska izbrana vrsta se je, pod okriljem Saše Prapotnika, s finalno zmago nad Francijo (31:30) povzpela na evropski prestol.

KANDIDATI ZA NASTOP NA EP DO 20 LET
Jakob Štarkl terapevt
Mitja Drobež tehnični vodja
PRIPRAVLJALNE TEKME REPREZENTANCE DO 20 LET