21. 7. 2024

Slovenski rokometaši v Pariz z željo po končnici

Pred slovensko moško rokometno reprezentanco je četrti nastop na poletnih olimpijskih igrah. Po Sydneyju 2000, Atenah 2004 in Rio de Janeiru 2016 bo del rokometne elite tudi na bližnjih igrah v Parizu. Slovenske rokometaše v prvem delu tekmovanja v mestu luči čakajo zahtevne tekme proti Špancem, Hrvatom, Nemcem, Švedom in Japoncem.

Izbranci slovenskega selektorja Uroša Zormana so večji del enomesečnih priprav opravili v Kranjski Gori, nekaj časa so vadili tudi v Ljubljani. V tem času so odigrali dve pripravljalni tekmi, v Celju so se s tekmeci iz Egipta razšli z nedoločenim izidom 27:27, na drugi tekmi v Györu pa izgubili z Madžari s 25:29.


"V ekipi se čuti, da se približuje prva tekma na olimpijskih igrah. Energija na treningih je povsem druga kot na začetku priprav. V načrtu imamo še eno pripravljalno tekmo proti Franciji in tri treninge, na katerih želimo izpiliti zadnje detajle pred uvodno tekmo s Španijo," je na nedeljskem medijskem dogodku v dvorani Stožice in pred ponedeljkovim odhodom v Pariz dejal Zorman.


"Za nas bo vsaka tekma v Parizu imela status finalne. Čakajo nas izjemno močni tekmeci, a moramo biti optimisti, pred začetkom vsake tekme so možnosti 50:50. Kljub zahtevnosti tekmovanja je naš cilj preboj v četrtfinale," je med drugim dodal slovenski selektor.


"V Parizu bo nastopilo 12 najboljših reprezentanc na svetu. Zavoljo tega je velika stvar že, da se sploh uvrstiš na tako veliko tekmovanje. Ko si del tako velike zgodbe, kot so olimpijske igre, štejejo le odličja, čeravno na turnirju ne spadamo med favorite," je pred odhodom v Francijo dejal slovenski kapetan Jure Dolenec in eden od sedmih igralcev (poleg Urbana Lesjaka, Blaža Blagotinška, Mateja Gabra, Blaža Janca, Deana Bombača in Mihe Zarabca), ki so pred osmimi leti nastopili na olimpijskih igrah v Rio de Janeiru.


"Najbolj pomembno bo, da se dobro pripravimo že na prvega tekmeca iz Španije. Uvodna tekma na tako velikem tekmovanju je izjemno pomembna, morda tudi ključna, saj lahko določi, kako se bo odvil turnir. Tekma s Španijo bo ob devetih zjutraj, kar je zelo nenavaden termin, morebitna zmaga pa bi nam odprla lepe možnosti za naprej," je še dodal dolgoletni igralec francoskih moštev iz Montpelliera in Limogesa ter španske Barcelone.


V zadnjih letih je med najvidnejšimi slovenskimi igralci Aleks Vlah. "Naš prvoten cilj je preboj v četrtfinale. V Pariz odhajam z najvišjimi cilji, tako razmišljajo tudi moji soigralci. Na vsaki tekmi bomo dali vse od sebe," je dodal Primorec in član danskega Alborga, letošnjega osmoljenca finalnega dvoboja lige prvakov v Kölnu.


Slovenske rokometaše pred zahtevnimi boji v skupinskem delu v torek čaka še generalni preizkus znanja proti gostiteljem iz Francije, sicer trikratnim olimpijskim prvakom v letih 2008, 2012 in 2021.


Na Zormanovem seznamu so vratarji Klemen Ferlin, Urban Lesjak in Urh Kastelic, krilni igralci Tilen Kodrin, Staš Slatinek Jovičić, Blaž Janc in Domen Novak, zunanji igralci Nik Henigman, Borut Mačkovšek, Aleks Vlah, Dean Bombač, Miha Zarabec, Nejc Cehte in Jure Dolenec ter krožni napadalci Blaž Blagotinšek, Matej Gaber in Kristjan Horžen. Henigman, Horžen in Kastelic imajo status rezerve.


Skupinski del olimpijskega turnirja bo v dvorani Expo Porte de Versailles v Parizu na sporedu med 27. julijem in 4. avgustom. Najboljše štiri izbrane vrste iz skupine A se bodo nato preselile v Lille, kjer jih na stadionu Pierre Mauroy med 7. in 11. avgustom čakajo izločilne tekme z najboljšimi štirimi iz skupine B. V njej so Francija, Danska, Norveška, Madžarska, Egipt in Argentina.

SLOVENSKA REPREZENTANCA NA OLIMPIJSKIH IGRAH
Igralec Igralno mesto Rojen Višina Klub 2023/24
Blaž Blagotinšek krožni napadalec 1994 202 SG Flensburg Handewitt (NEM)
Dean Bombač srednji zunanji 1989 190 OTP Bank-Pick Szeged (MAD)
Nejc Cehte desni zunanji 1992 196 RK Eurofarm Pelister (MKD)
Jure Dolenec desni zunanji 1988 191 Limoges Handball 87 (FRA)
Klemen Ferlin vratar 1989 192 HC Erlangen (NEM)
Matej Gaber krožni napadalec 1991 198 OTP Bank - Pick Szeged (MAD)
Nik Henigman* levi zunanji 1995 199 Saint-Raphaël Var Handball (FRA)
Kristjan Horžen* krožni napadalec 1999 192 Vfl Gummersbach (NEM)
Blaž Janc desno krilo 1996 186 FC Barcelona (ŠPA)
Staš Jovičić Slatinek levo krilo 2000 185 RK Trimo Trebnje
Urh Kastelic* vratar 1996 202 TBV Lemgo Lippe (NEM)
Tilen Kodrin levo krilo 1994 192 Vfl Gummersbach
Urban Lesjak vratar 1990 187 RK Eurofarm Pelister (MKD)
Borut Mačkovšek levi zunanji 1992 204 OTP Bank-Pick Szeged (MAD)
Domen Novak desno krilo 1998 181 HSG Wetzlar (NEM)
Aleks Vlah levi zunanji 1997 191 Aalborg Handbold (DAN)
Miha Zarabec srednji zunanji 1991 178 SPR Wisla Plock SA (POL)
* rezerva.
ŠTAB MOŠKE REPREZENTANCE
Uroš Zorman selektor
Luka Žvižej pomočnik selektorja
Primož Prošt Košir trener vratarjev
Rok Košak trener za telesno pripravo
Sašo Djurić zdravnik
Rudi Slobodnik fizioterapevt
Anže Dolničar fizioterapevt
Maj Popelar fizioterapevt
Matic Maričič tehnični vodja
Jaka Peterlin vodja moških reprezentanc
Aljaž Močnik odnosi z javnostmi
Goran Cvijić tehnični direktor reprezentanc
TEKME NA OLIMPIJSKIH IGRAH
Prvi del, skupina A:

1. krog, sobota, 27. julij, ob 9.00 (Pariz, South Paris Arena 6):

ŠPANIJA : SLOVENIJA

 

2. krog, ponedeljek, 29. julij, ob 11.00: (Pariz, South Paris Arena 6):

SLOVENIJA : HRVAŠKA

 

3. krog, sreda, 31. julij, ob 16.00 (Pariz, South Paris Arena 6):

SLOVENIJA : ŠVEDSKA

 

4. krog, petek, 2. avgust, ob 19.00 (Pariz, South Paris Arena 6):

JAPONSKA : SLOVENIJA

 

5. krog, nedelja, 4. avgust, ob 14.00 (Pariz, South Paris Arena 6):

NEMČIJA : SLOVENIJA

 

Četrtfinale, sreda, 7. avgust.

Polfinale, petek, 9. avgust.

Tekma za 3. mesto in finale, nedelja, 11. avgust.