15. 2. 2016

Marta Bon med novimi Bloudkovimi nagrajenci

Marta Bon, Rudi Zavrl in odbojkarska reprezentanca so na Brdu pri Kranju dobili Bloudkove nagrade za leto 2015; 51. podelitev najvišjih državnih priznanj za šport je desetič potekala v spomin na rojstni dan inženirja Stanka Bloudka, vsestranskega športnega delavca in doslej edinega Slovenca, ki je bil član Mednarodnega olimpijskega komiteja.

 

    

Nekdanja rokometašica Marta Bon, med drugim je bila tudi selektorica ženske reprezentance in trenerka Krima, je bila nagrajena za izjemen prispevek k razvoju slovenskega športa, nekdanji nogometaš in predsednik Nogometne zveze Slovenije Rudi Zavrl za življenjsko delo v športu, moška odbojkarska reprezentanca pa za vrhunski mednarodni dosežek; lani je osvojila srebrno medaljo na evropskem prvenstvu, kar je eden največjih ekipnih uspehov v samostojni Sloveniji.

"Verjamem in delim mnenje vseh, da je Bloudkov nagrajenec nekaj izjemno velikega in veličastnega. Že samo dejstvo, da je bilo prepoznano naše delo, rezultati in prispevek k razvoju športa nas navdaja z veseljem in ponosom. Doping, prirejanje izidov, pretirana komercializacija so prisotni v današnjem športu kot stranpoti, še vedno pa so temelj pozitivne športne vrednote, ki se prenašajo tudi na druga življenjska področja. Ostaja dejstvo, da se bodo še naprej s športom ukvarjali stari in mladi, ljudje različnih spolov, ras, narodnosti in prepričanj. Na nas je, da skušamo vplivati, da bi imeli kar najboljše pogoje za nadaljnji razvoj slovenskega športa," se je v imenu nagrajencev zahvalil Zavrl.

 

"Vrednot in širine, ki jih je imel leteči človek Bloudek, ni, če ni dela in vsega tistega, kar krepi šport. Ta povezuje narod, v zadnjem času nas navdušuje in praktično ni slovenskega doma, ki ne bi navijal in spremljal slovenske športnike ... Najvišja državna priznanja na področju športa poosebljajo današnji dan, ki je kar malce prazničen. Vsi, ki ste bili ali ste današnji nagrajenci, ste sobivali z najmlajšimi in jih spremljali, da bi bili v ponos Sloveniji na svetovnem odru. Slovenija ima veliko talentov, ne le v športu. Zato je prav, da bomo od vrtcev in šol ter lokalnih skupnosti naprej postavljali pogoje, da se bo tudi v prihodnje mogoče navduševati za šport in za zdrav življenjski slog," je na prireditvi, ki se jo je udeležil tudi slovenski predsednik Borut Pahor, povedala ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič.

 

"Do razpisnega roka, 11. decembra 2015, je prispelo skupno 77 vlog za 51 posameznih nominirancev, torej posameznikov, ekip, društev oziroma klubov. Od tega je bilo za nagrado predlaganih skupno 23 kandidatov, od tega je bilo 11 predlaganih za življenjsko delo, devet za izjemen dosežek v športu in tri za izjemen prispevek k razvoju slovenskega športa," je pojasnil predsednik odbora za podeljevanje Bloudkovih priznanj, legendarni telovadec Miroslav Cerar.

 

"Za Bloudkovo plaketo je bilo 34 nominirancev, prevladovali pa so predlogi za pomemben športni rezultat. Razmerje predlogov med spoloma je bilo kar 39:8 v korist moških, ostalo so bile ekipe ali organizacije. Zanimivo pa je tudi to, da v zadnjih letih noben predlog ni prispel po pretečenem razpisnem roku in da po številu predloženih vlog prednjači osrednje slovenska regija, sledijo ji Štajerska, Gorenjska in nato Primorska in Prekmurje. Žal, ni bilo prvič, da Dolenjska ni imela nobenega predloga. Med vrhunskimi in pomembnimi uspehi je bilo zastopanih 12 športnih panog," je dejal Cerar. Sedanji odbor za Bloudkove nagrade ima mandat do leta 2019.

 

Dr. Marta Bon je poseben fenomen slovenske športne stroke, saj je šport spoznavala z različnih perspektiv – najprej kot vrhunska športnica, nato kot trenerka, pedagoginja in tudi kot raziskovalka. V mladosti je bila odlična rokometašica. Med igranjem za RK Belinka Olimpija je bila med drugim  dvakrat polfinalistka evropskega pokala pokalnih prvakov Evrope. Kariero je nato nadaljevala pri RK Krim, kjer je po končani športni karieri delovala kot trenerka: prvi mandat je opravljala do leta 1994, drugega od 2008 do 2011, leta 2014 pa je znova prevzela krmilo ekipe. V tem času se je vsako sezono z ekipo uvrstila med osem najboljših v Ligi prvakinj. Septembra 1996 je bila imenovana za selektorico

slovenske ženske rokometne reprezentance, s katero se je uvrstila tudi na svetovno prvenstvo v Nemčiji. V svojem drugem mandatu je s svojimi rokometašicami na svetovnem prvenstvu na Hrvaškem osvojila osmo mesto, kar je največji uspeh ženskih članskih reprezentanc med ekipnimi športi v Sloveniji. V obdobju 2010–2012 je bila tudi selektorica ženske reprezentance Švice, na sredozem skih igrah v Turčiji pa je kot selektorica Slovenije reprezentanco popeljala do srebrne medalje. Dr. Marta Bon je delovala in še vedno deluje v različnih domačih in medna- rodnih strokovnih združenjih. Od 1998 do 2008 je bila članica predsedstva in predsednica Strokovnega sveta RZS, v katerem je članica še danes. Poleg tega je bila članica komisije za Bloudkova priznanja in odbora za vrhunski šport pri Olimpijskem komiteju Slovenije. Kot članica skupine predavateljev Evropske rokometne zveze je leta 2012 postala članica skupine EHF: Women’s handball board. Leta 2006 je bila izvoljena v Mestni svet Mestne občine Ljubljana, od leta 2012 pa je predsednica Sveta Javni zavod Šport Ljubljana. Med drugim je avtorica številnih strokovnih in znanstvenih del.

foto: mizš