12. 8. 2024

Slovenci četrti, Janc v idealni postavi

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na letošnjih olimpijskih igrah osvojila končno četrto mesto, potem ko je v tekmi za bronasto odličje izgubila proti Španiji z 22:23 (12:12). Prvaki s postali Danci, ki so z 39:26 odpravili Nemce. Slovenski reprezentant Blaž Janc je bil izbran v idealno postavo rokometnega turnirja na olimpijskih igrah.

Izbrancem slovenskega selektorja Uroša Zormana na letošnjih olimpijskih igrah v Franciji ni uspel velik met. V tekmi za bronasto odličje so morali priznati premoč Špancem, kljub porazu in končnemu četrtemu mestu pa so izenačili najboljšo slovensko uvrstitev na olimpijskih igrah v vseh ekipnih športih, ki so jo dosegli košarkarji pred tremi leti.

Slovenska rokometna reprezentanca je v četrtem olimpijskem nastopu izboljšala doslej najboljši dosežek iz Ria de Janeira 2016, kjer je osvojila šesto mesto. Na premiernem nastopu v Sydneyju 2000 je zasedla osmo, na drugem v Atenah 2004 pa enajsto mesto.

Na krilih znova izjemnega vratarja Klemna Ferlina, ki je v prvih 17 minutah ubranil sedem izmed 11 strelov tekmecev, je Slovenija vodila s 6:4. Imela je tudi možnost, da svoj naskok še oplemeniti, a ji to ni uspelo. Španci so ujeli priključek in tudi oni dobrih pet minut pred polčasom povedli za dva zadetka (10:8).

Prek Blaža Janca In Jureta Dolenca je v dveh minutah slovenska vrsta izid znova poravnala (10:10), Španci so se nato znova povzpeli na +2. Ista slovenska reprezentanta sta poskrbela, da sta ekipi na glavni odmor odšli poravnani, s sedemmetrovke je bil za 12:12 uspešen Dolenec.

Tudi v drugem polčasu so slovenski rokometaši večino časa lovili tekmece, svoj trenutek pa doživeli po uspešnem nasprotnem napadu Tilna Kodrina, ki je nekaj manj kot devet minut pred koncem Slovenijo popeljal v vodstvo z 20:19.

Slovenija za tem v napadu ni imela pravih rešitev, kar je Španija izkoristila za zasuk, po katerem je ob koncu 58. minute povedla s 23:21. Dolenec je za tem slovensko reprezentanco približal na 22:23, na drugi strani pa je pol minute pred koncem Španija zapravila napad. 19 sekund pred koncem je selektor Uroš Zorman segel po minuti odmora in dogovor o zaključku napada za podaljšek. Slovencem si v njem ni uspelo pripraviti ugodne pozicije za strel in Španci so zmagali z minimalno razliko.

Na tekmi za bronasto odličje je bil v slovenski reprezentanci najbolj učinkovit Dolenec s šestimi goli, vse je dosegel s sedmih metrov. Janc, ki je bil izbran v idealno postavo olimpijskih iger, jih je dosegel pet, vratar Ferlin pa je zbral enajst obramb.

"Znova smo bili prekratki za en gol. Imeli smo svoje priložnosti, v prelomnih trenutkih dvoboja pa smo naredili nekaj neumnosti. Lahko naredimo analize in smo pametni, a moji varovanci so dali vse od sebe in se lahko ponosni vrnejo v domovino," je v prvi izjavi za TV Slovenija med drugim dejal razočarani Zorman.

Slovenske rokometne barve na letošnjih olimpijskih igrah so pod vodstvom Zormana zastopali Ferlin, Janc, Dolenec, Urban Lesjak, Urh Kastelic, Blaž Blagotinšek, Klemen Cehte, Staš Slatinek Jovičić, Tilen Kodrin, Matej Gaber, Miha Zarabec, Kristjan Horžen, Dean Bombač, Borut Mačkovšek, Domen Novak, Aleks Vlah in Nik Henigman.

TEKME NA OLIMPIJSKIH IGRAH

Tekma za 3. mesto, nedelja, 11. avgust:

SLOVENIJA : ŠPANIJA 22:23 (12:12)
Slovenija:
Blagotinšek, Janc 5, Dolenec 6, Slatinek Jovičić, Kodrin 3, Gaber, Zarabec, Ferlin (11 obramb), Horžen, Bombač 2, Mačkovšek 2, Novak 1, Vlah 3, Lesjak.

PRVI DEL, SKUPINA A:

1. krog, sobota, 27. julij (Pariz, South Paris Arena 6):

ŠPANIJA : SLOVENIJA 25:22 (8:11)
Slovenija:
Ferlin (6 obramb), Lesjak (4 obrambe), Blagotinšek 1, Henigman, Janc 2, Dolenec 1, Slatinek Jovičić, Kodrin 4, Zarabec 2, Horžen, Bombač 5, Mačkovšek 1, Novak 1, Vlah 2.
VEČ O TEKMI

2. krog, ponedeljek, 29. julij (Pariz, South Paris Arena 6):

SLOVENIJA : HRVAŠKA 31:29 (13:13)
Slovenija:
 Ferlin (8 obramb), Lesjak (5 obramb), Blagotinšek, Janc 8, Dolenec 2, Cehte, Slatinek Jovičić, Kodrin 3, Gaber 2, Zarabec, Bombač 2, Mačkošek 3, Novak 3, Vlah 8.
VEČ O TEKMI

3. krog, sreda, 31. julij (Pariz, South Paris Arena 6):

SLOVENIJA : ŠVEDSKA 29:24 (15:14)
Slovenija: Ferlin (9 obramb), Lesjak (4 obrambe), Blagotinšek 1, Janc 10, Dolenec 4, Cehte, Slatinek Jovičić, Kodrin 2, Gaber, Zarabec, Bombač, Mačkovšek 3, Novak 1, Vlah 8.
VEČ O TEKMI

4. krog, petek, 2. avgust (Pariz, South Paris Arena 6):

JAPONSKA : SLOVENIJA 28:29 (15:15)
Slovenija:
 Ferlin (2 obrambi), Lesjak (5 obramb), Blagotinšek 2, Henigman, Janc 2, Dolenec 3, Cehte, Slatinek Jovičić, Kodrin 1, Gaber 1, Zarabec 2, Bombač 4, Vlah 14.
VEČ O TEKMI

5. krog, nedelja, 4. avgust (Pariz, South Paris Arena 6):

NEMČIJA : SLOVENIJA 36:29 (23:14)
Slovenija:
Lesjak (3 obrambe), Kastelic (5 obramb), Blagotinšek 2, Henigman 4, Janc 3, Dolenec 3, Cehte 3, Slatinek Jovičić 2, Kodrin, Zarabec 2, Horžen 7, Bombač, Novak, Vlah 3.
VEČ O TEKMI

KONČNICA:

Četrtfinale, sreda, 7. avgust (Lille, stadion Pierre Mauroy):

SLOVENIJA : NORVEŠKA 33:28 (16:12)
Slovenija:
 Ferlin (9 obramb), Lesjak (1 obramba), Blagotinšek 3, Janc 9, Dolenec 2, Slatinek Jovičić, Kodrin 3, Gaber, Zarabec 1, Horžen, Bombač 2, Mačkovšek 2, Novak, Vlah 11.

Polfinale, petek, 9. avgust:

DANSKA : SLOVENIJA 31:30 (15:10)
Slovenija:
 Ferlin (11 obramb), Lesjak (2 obrambi), Blagotinšek 1, Janc 4, Dolenec 3, Slatinek Jovičić 1, Kodrin, Gaber, Zarabec, Horžen 1, Bombač 7, Mačkovšek 4, Novak 2, Vlah 7.