Slovenski rokometaši
bodo na športnem veledogodku nastopili četrtič v zgodovini. V Sydneyu 2000 so tekmovanje
sklenili kot osmi, štiri leta kasneje so bili v Atenah 11., v Rio de Janeiru
2016 šesti.
Rokomet je letos spisal
novo uspešno zgodbo, saj so se moškim kolegom prvič v zgodovini pridružile tudi
rokometašice. Potem ko so rokometaši leta 2000 postali sploh prva slovenska ekipa iz
kolektivnih športov z nastopom pod olimpijskimi krogi, bodo 24 let kasneje ledino orala še dekleta in sicer kot prva ženska ekipa.
Medtem ko se bo ženska
reprezentanca zbrala prvi dan julija, so moški kolegi s pripravami začeli dober teden dni poprej, na predzadnji vikend junija. Večino treningov bodo oddelali v
Kranjski Gori, kjer so se zbrali tudi minulo soboto, del v Ljubljani, vmes pa
gostovali še v madžarskem Györu.
"V prvem tednu bo na
treningih poudarek predvsem na dviganju telesne priprave in razdeljevanju nalog
v obrambi, vse brez pravega kontakta. Z Izjemo Vlaha in Janca, ki sta klubsko
sezono sklenila pred dvema tednoma, je večina igralcev prosta že nekaj časa. Postopoma
se bo potrebno znova privaditi na žogo in igro s kontaktom," je ob začetku tokratne reprezentančne akcije povedal selektor Uroš Zorman.
Po razkritju seznama vabljenih igralcev na priprave je bilo v zadnjih tednih prisotnih še kar nekaj neznank, saj so se določeni reprezentanti borili s sanacijo poškodb. Prvi vratar Klemen Ferlin je zaradi vnetja tetive v zaključku klubske sezone pristal celo na berglah, poškodovana sta bila tudi organizatorja igre Dean Bombač (zlom čeljusti) in Miha Zarabec (težave z ramo), zaradi težav s stopalom pa je bil z igrišč dlje časa odsoten Gašper Marguč. "Vsi so več ali manj uspešno sanirali poškodbe. Prvi teden priprav, ko v igri ne bo kontakta, bo zato še kako dobrodošel. Pomembno bo le, da se dobro telesno pripravimo, kar nam bo pomagalo vzdržati oster ritem tekem v Parizu. Morda je od vseh v največjem deficitu Marguč, ki je najbolj vprašljiv. Videli bomo, če bo lahko vzdržal vse napore," se je na zdravstveni karton ozr slovenski selektor.
Rokometaši bodo na Gorenjskem trenirali do petka, sledil bo prost vikend, že v ponedeljek pa nadaljevanje priprav v Kranjski Gori. "Želim si da bo naša
reprezentanca telesno dobro pripravljena in da bo ostala zdrava. Tokrat ne gre
za enotedensko reprezentančno akcijo, pred katero so sicer igralci iz klubskih okolij
v polnem tekmovalnem ritmu. Sedaj je večina prišla iz počitnic in jih moramo na primerno
raven telesne pripravljenosti pripeljati mi," je še povedal Zorman.
Med njegovimi izbranci je kar nekaj rokometašev, ki so že nastopili na olimpijskih igrah. Eden izmed njih je tudi kapetan Jure Dolenec. "Morda ti nastop na olimpijskih igrah prinese kakšno dodatno izkušnjo, a to se zgodi tako poredko, da je občutek, kot da se vse dogaja na novo. Priprave bodo dokaj naporne, saj po koncu klubske sezone ne bo pravega odmora, po drugi strani pa je mesto na olimpijskih igrah nekaj najlepšega, kar se ti lahko zgodi na športni poti. Verjamem, da smo vsi v Kranjsko Goro prispeli izjemno motivirani za treniranje in posledično tisto, kar sledi v Parizu," je misli ob odprtem novem poglavju v uspešni karieri strnil Škofjeločan v slovenskem dresu.
Delo s treningov bo slovenska rokometna ekipa lahko prvič preizkusila 8. julija, ko se bo ob 19. uri v Celju pomerila z Egiptom. Pet dni kasneje bo v Györu odigrala pripravljalno tekmo z Madžarsko, tretji preizkus s Francijo pa bo 22. julija sledil že na tekmovalnem prizorišču.
Na olimpijskih igrah ima v rokometu priložnost pri vsakem spolu nastopiti le 12 reprezentanc. V letošnjem letu bo osem držav imelo svojo ekipo v obeh kategorijah, prvič med njimi tudi Slovenija. Rokometaše uvodni olimpijski nastop čaka jutro po otvoritvi iger, v soboto, 27. julija ob 9. uri proti Španiji. Sledeče tekmice bodo ekipe Hrvaške (29.7. ob 11.00), Švedske (31.7. ob 16.00), Japonske (2.8. ob 19.00) in Nemčije (4.8. ob 14.00).
"Tako dobro kot se bodo
pripravili, tako bomo delovali v Parizu. Tekmovanje bo izjemno zahtevno. Ne
samo zaradi ritma, v katerem si bodo tekme sledile vsak drugi dan, pač pa tudi
zaradi tekmecev, saj so vsi zelo kakovostni. Vsaka tekma bo derbi. Vsaka tekma,
vsaka točka, vsaka zmaga bodo odločale o uvrstitvi. Pozitiven razpet te lahko
približa četrtfinalu, negativen pa te odriva proti odhodu domov. Za
taktiziranje prostora ne bo, od prve tekme bo potrebno igrati s polnimi močmi," je pogled proti olimpijskemu Pariz še strnil Zorman.
"Upam, da v Pariz pridemo čim bolj zdravi in v polni zasedbi. Tam si bomo dovolili sanjati vsako tekmo, na koncu pa videli, kam sodimo," pa optimistično dodaja Aleks Vlah, eden glavnih adutov v slovenski igri, ki bo v francoski prestolnici prvič okusil slast igranja na olimpijskih igrah.
V prvem delu tekmovanja, ki bo potekalo v South Paris Arena 6, se bodo rokometne ekipe pri obeh spolih borile v dveh skupinah s po šestimi udeleženkami. Štiri najboljše bodo napredovale v končnico, ki jo bo v celoti gostil stadion Pierre Mauroy v Lillu. Četrtfinalni dvoboji bodo pri moških na sporedu 8. avgusta. Z vmesnimi dnevi premora bosta sledila še polfinala in tekmi za medalje.