30. 11. 2020
Slovenska ženska članska reprezentanca v Laškem pili zadnje podrobnosti pred odhodom na evropsko prvenstvo na Danskem. Pred njo je zahtevna naloga, v Herningu jo čakajo obračuni z rokometnimi prvokategornicami iz Francije, Danske in Črne gore, v drugi del tekmovanja pa bodo napredovale tri od štirih reprezentanc iz skupinskega dela.
Po začetnih težavah in postopnem priključevanju igralk zaradi okužb klubskih soigralk nekaterih reprezentantk so treninge selektorja Uroša Bregarja vseskozi omejevale poškodbe. Po Elizabeth Omoregie, ki ima težave s prstom na nogi, in Nini Zulić, sta se na nedeljskem večernem treningu poškodovali še dve levoroki rokometašici – krilna igralka Tija Gomilar Zickero in kapetanka Ana Gros. Ponedeljkov pregled z ultrazvokom je pri slednji pokazal manjšo natrganino stegenske mišice, prva pa je obnovila poškodbo gležnja, s katero se je srečala nedolgo pred prihodom na priprave.
Že pred tekmami v Herningu proti Danski (4. decembra), Franciji (6. decembra) in Črni gori (8. decembra) je jasno, da Slovenijo le skalp nad eno od favoriziranih reprezentanc pelje v drugi del tekmovanja, na roko pa ji morajo iti tudi drugi izidi v skupinskem delu. Vse tekme Slovenije bo mogoče v živo spremljati na TV Slovenija 2 ter TV Arena Sport.
Na zadnjih štirih velikih tekmovanjih je Slovenija pod vodstvom Uroš Bregarja venomer priredila po eno senzacijo. Na evropskem prvenstvu na Švedskem 2016 je padla domača reprezentanca, v Franciji 2018 Rusija, še odmevnejša podviga pa je uprizorila na zadnjih dveh svetovnih prvenstvih. V Nemčiji leta 2017 je na kolena položila Francijo, lani na Japonskem pa Nizozemsko. Obe zadnje omenjeni reprezentanci sta kasneje osvojili zlati kolajni.
Slovenska reprezentanca se bo proti Danski namesto v sredo odpravila že v torkovih popoldanskih urah. Pot jih bo najprej peljala do Dunaja, po prespani noči pa jih čaka še letalska pot prek Frankfurta do Billunda. Na tamkajšnjem letališču jih čaka prvi test na novi koronavirus, v naslednjih dneh pa ji bo sledilo še kar nekaj.
Bregar bo na pot popeljal vseh 19 igralk, ki so sodelovale na pripravah. V primerjavi z vabljenim seznamom igralk na njem ni le krožne napadalke hrvaške Podravke Aneje Beganović, ki je bila po vrnitvi v domovino poslana v samoizolacijo zaradi okužbe klubske soigralke, sredi minulega tedna pa je test na koronavirus pozitiven rezultat vrnil tudi pri njej.
Dan pred petkovim obračunom z Dansko bo slovenski selektor izbral 16 igralk, ki bodo začele nastope na letošnjem evropskem prvenstvu. Tekom prvega dela bo nato imel priložnost dveh menjav. Po dve menjavi bo lahko opravil tudi v morebitnem drugem delu ter končnici tekmovanja.
Slovenija je doslej šestkrat nastopila na evropskih prvenstvih. Največji uspeh je dosegla na Madžarskem 2004, ko je osvojila deveto mesto. Dve leti pred tem je na Danskem zasedla deseto mesto. Zaključni turnir v Franciji 2018 je končala na 13., na Švedskem 2016 na 14., na Švedskem 2006 ter na Danskem in Norveškem 2010 pa na 16. mestu.
Uroš Bregar, selektor ženske članske reprezentance:
"Zaradi poznega začetka priprav in poškodb določenih igralk smo trenutno realizirali le 40 odstotkov načrtovanega dela, a verjamem, da bodo vse moje varovanke stisnile zobe in da bomo že proti Dankam nastopili v polni postavi. Po vrnitvi Barbare Lazović in prihodu Omoregiejeve smo okrepili našo zunanjo vrsto, v primerjavi z našimi tekmicami pa smo še vedno v primanjkljaju na krilnih položajih in na šestmetrski črti. Upam, da se pomanjkanje treningov in prilagojen način dela ne bosta poznala. V teh okoliščinah je naš prvi cilj, da na Dansko pridemo zdravi. Naša želja je, da se po 16 letih uvrstimo v drugi del tekmovanja na evropskem prvenstvu, a dejstvo je, da nastopamo v daleč najmočnejši skupini in nas čakajo izjemno zahtevne tekmice. V preteklosti smo se z vsemi njimi že pomerili in dobro poznamo njihov sistem igre, za preboj v drugi del bomo potrebovali tudi kanček sreče."
Ana Gros, kapetanka slovenske ženske članske reprezentance:
"V zadnjem tednu nam ni bilo lahko, saj niti enega treninga nismo opravili v polni zasedbi. Kljub temu večina igralk že pozna sistem igre, ki ga gojimo, saj smo vanj vključene že dalj časa. Z dekleti že komaj čakamo, da se tekmovanje začne. Vselej je sicer prisotne nekaj negotovosti zaradi testov na koronavirus. Upam, da bomo vsi zdravi in da se z vsemi razpoložljivimi silami v petek po robu postavimo Dankam."
Tjaša Stanko, slovenska reprezentantka:
"Po dolgem času je se je bilo lepo znova srečati z reprezentančnimi soigralkami na pripravah. Res je, da vse poteka v posebnih okoliščinah, a nanje smo se že navadili. Tare nas nekaj poškodb, a verjamem, da bomo za tekme vse pripravljene. Zadnje dneve pred prvenstvom bomo izkoristili za čim boljšo taktično in telesno pripravo na tekmice, ki nas čakajo. Ko se bo tekmovanje začelo, bomo vse obračune odigrale po svojih najboljših močeh."