8. 7. 2024

Znani rokometni potniki v olimpijski Pariz

Čez 18 dni bo v Parizu zagorel olimpijski ogenj. Izvršni odbor Olimpijskega komiteja Slovenije je na ponedeljkovi seji potrdil sestavo olimpijske reprezentance, ki jo tvorita tudi obe članski rokometni ekipi.

Oba rokometna selektorja, Uroš Zorman in Dragan Adžić sta morala določiti 17 igralcev in igralk, ki jih bosta popeljala v francosko prestolnico. Oba sta to storila iz nabora svoje dvajseterice, ki se trenutno mudita na pripravah na Rogli in v Ljubljani.

Izvršni odbor Olimpijskega komiteja Slovenije je potrdil seznam športnikov in športnic, ki bodo branili barve Slovenije na prihajajočih olimpijskih igrah v Parizu. Med njimi sta tudi obe rokometni ekipi. Rokometni odpravi bosta šteli po 17 igralk in igralcev, izmed katerih jih bo na tekmah lahko nastopilo 14, dve oziroma dva manj za razliko od vseh ostalih velikih tekmovanj. Preostali trojici bosta v Parizu nastopali v vlogi rezerv.

Ženska rokometna ekipa bo v olimpijsko vas prispela kot prva izmed slovenskih športnih odprav. To se bo zgodilo v soboto, 20. julija, pet dni pred prvim preizkusom, ki bo na sporedu že dan pred uradno otvoritvijo športnega veledogodka. Med potnice v Pariz je Adžić uvrstil krilne igralke Emo Abino, Tamaro Mavsar, Majo Svetik in Aljo Varagić, zunanje igralke Ano Abino, Emo Hrvatin, Elizabeth Omoregie, Tjašo Stanko, Nena Černigoj, Nino Spreitzer, Ano Gros in Barbaro Lazović, krožni napadalki Valentino Tino Klemenčič in Natašo Ljepoja ter vratarke Dijano Đajić, Amro Pandžić in Maja Vojnovič. V vlogi rezerv bodo tekmovanje začele Hrvatin, Černigoj in Đajić.

Moško rokometno ekipo, ki bo v Pariz poletela dva dni za žensko vrsto, bodo sestavljali krilni igralci Tilen Kodrin, Staš Slatinek Jovičić, Blaž Janc in Domen Novak, zunanji igralci Nik Henigman, Borut Mačkovšek, Aleks Vlah, Dean Bombač, Miha Zarabec, Nejc Cehte in Jure Dolenec, krožni napadalci Blaž Blagotinšek, Matej Gaber in Kristjan Horžen ter vratarja Klemen Ferlin, Urh Kastelic in Urban Lesjak. Rezerve bodo Henigman, Horžen in Kastelic.

Obe rokometni ekipi sta sicer v polnem zagonu. Moška bo v okviru priprav danes (ponedeljek) v Celju ob 19. uri odigrala prvo pripravljalno tekmo, na kateri se bo pomerila z afriškimi prvaki iz Egipta. V torek uvodni pripravljalni preizkus čaka tudi žensko izbrano vrsto, ki se bo na Rogli zjutraj za zaprtimi vrati srečala z Madžarsko.

Obe reprezentanci nato konec tedna čaka gostovanje v madžarskem Györu. Rokometašice bodo do odhoda v Pariz 17. julija v Ljubljani odigrale še pripravljalno tekmo z Brazilijo.

Na pripravah sicer po lastni odločitvi še naprej sodelujejo tudi Ema Marija Marković, Erin Novak in Manca Jurič ter Mitja Janc, Tadej Kljun in Tilen Strmljan. Ti so se kljub težki odločitvi, ki sta jo morala sprejeti selektorja, odločili, da do konca pomagajo izbrani vrsti na treningih in tekmah. Še vedno se namreč lahko zgodi, da bi v primeru kakšnega neljubega dogodka na seznamu potnikov v francosko prestolnico prišlo do sprememb.

Rokometaši imajo z nastopi na OI več izkušenj. Boji na športnem veledogodku v Parizu bodo četrti v zgodovini, potem ko je Slovenija nastopila že v Sydneyju 2000, Atenah 2004 ter Riu de Janeiru 2016. Za nekaj igralcev in tudi selektorja Zormana to ne bo prvi olimpijski ples, a zato nič kaj manj pomemben.

Slovenci bodo prvo tekmo na OI odigrali proti Španiji, nato pa Zormanove varovance čakajo še obračuni s Hrvati (29. 7.), Švedi (31. 7.), Japonci (2. 8.) in Nemci (4. 8.).

Slovenke se bodo ob svojem krstnem nastopu na olimpijskih igrah najprej pomerile proti Danski, nato pa v skupinskem delu sledijo še dvoboji proti Južni Koreji (28. 7.), Nemčiji (30. 7.), Norveški (1. 8.) in Švedski (3. 8.).

POTNIKI V PARIZ
Igralec Igralno mesto Rojen Višina Klub 2023/24
Blaž Blagotinšek krožni napadalec 1994 202 SG Flensburg Handewitt (NEM)
Dean Bombač srednji zunanji 1989 190 OTP Bank-Pick Szeged (MAD)